Jedan od najvećih izazova koji se nalazi pred čovječanstvom u 21. stoljeću svakako su „klimatske promjene“. Riječ je o širokom rasponu globalnih pojava koje su prvotno posljedica izgaranja fosilnih goriva i zagrijavanja zemljine atmosfere. No, taj fenomen ne uključuje samo porast temperature, nego obuhvaća i promjene porasta razine mora, gubitka ledene mase na Grenlandu, Antarktici, Arktici i planinskim ledenjacima širom svijeta; promjene u cvjetanju svijeća i biljaka; ekstremne vremenske događaje… Sve su to globalne pojave na koje čovjek utječe svojim djelovanjem i koji mogu stvoriti veliku štetu. U tom smislu klimatske promjene imaju značajan utjecaj i na gospodarstvo, na poljoprivredu i ribarstvo, ali i na druge sektore poput energetike ili turizma. Stručnjaci primjećuju da će klimatske promjene dovesti do povećanja smrtnosti uslijed takvih ekonomskih i društvenih poremećaja, da će poticati migracije pa i ratne sukobe odnosno smanjenje razine sigurnosti u svijetu…
Od 1994. godine redovito se svake godine održavaju konferencije o klimatskim promjenama (COP) koje okupljaju potpisnice konvencije (Conference of the Parties – COP), a to su gotovo sve države svijeta. Na tim konferencijama u pregovorima su postizane brojne dopune izvorne konvencije: npr. Protokol iz Kyota 1997. godine i Pariški sporazum o klimi iz 2015. godine, kojima su u borbi protiv klimatskih promjena uglavnom definirani ambiciozniji ciljevi. Tako su se u Parizu države svijeta sporazumjele da ulože dodatne napore kako bi se spriječilo da globalna temperatura poraste više od 1,5 stupnja u odnosu na temperaturu predindustrijskog razdoblja te da izdvajaju više financija za suzbijanje klimatskih promjena. Pa i prije par dana (u studenome ove, 2022. godine!) o tome se govorilo na samitu država COP27 u egipatskom odmaralištu Sharm el-Sheikh na Crvenom moru…
Što o posljedicama klimatskih promjena uz politiku, mogu reći prirodne znanosti, ekonomija, religije, filozofija – napose etika…? Na ta pitanja želimo potražiti odgovore na našem simpoziju Centra za poslovnu etiku Fakulteta filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu koji je predviđen za petak, 21. travnja 2023. godine.